Skoči na glavno vsebino

Kljub  večernem tekmovanju v štafetnih igrah smo prvo noč zelo malo spali. Zbudili smo se že zelo zgodaj in odšli na jutranjo telovadbo. Po zajtrku smo se odpravili na daljši sprehod. Na desnem bregu Soče se med Kobaridom in Tolminom dviga razgleden greben Kolovrata, od koder se odpira izjemen pogled na nekdanje bojišče soške fronte od Kanina, Krnskega pogorja do Svete Gore; na drugo stran pa nam pogled čez Benečijo in Furlansko nižino seže do Jadranskega morja. V času prve svetovne vojne je italijanska vojska na Kolovratu zgradila obsežen sistem tretje obrambne črte, poimenovane »linea d’ armata«, del te je danes urejen v muzej na prostem. Tu so poveljniška in opazovalna mesta, mitralješki in topniški položaji, kaverne ter mreža strelskih jarkov. Obisk teh položajev je posebej zanimiv zaradi različnih detajlov, kot je na primer polžasto stopnišče v eni izmed kavern ter v veliki meri originalnih materialov, ki so bili v uporabi v vojnem času. Muzej na prostem Kolovrat je čezmejni muzej, ki se nadaljuje tudi na italijanski strani.

Po kosilu in počitku smo nadaljevali z učnimi vsebinami. Prva skupina se je izobraževala o zdravilnosti zelišč in rastlin, o raznih vrstah dreves in grmičevja. Nato smo po učilnicah utrdili svoje znanje z zapiski. Nekaj zdravilnih rastlinic bomo nesli tudi domov. Druga skupina se je preizkusila v nordijski hoji, tretja pa je obiskala manjšo podzemno kraško Kavkino jamo. Obiskali smo jo s čelnimi svetilkami. Največja zanimivost pa so bili kapniki in kravja lobanja.

Pozdravček! Se vidimo jutri!

Z LIVŠKIH RAVEN SE ODPRAVLJAMO OB 15. uri. 

Dostopnost