Skoči na glavno vsebino

V petek, 6. 5. 2016, so imeli naši učenci, ki jih zanima znanost, delavnice, pri katerih so spoznali nekaj fizikalnih in kemijskih poskusov. Učitelj Aljoša Bratina jim je pokazal, kako s pomočjo naelektrene slamice spremeniti curek vode, nato so se poigrali z magnetnimi in kovinskimi kroglicami in ugotavljali, kako prva kroglica odbije zadnjo, na koncu pa so izdelali še prozorno prizmo in jo postavili na telefon ali tablični računalnik ter s pomočjo spletnih slik opazovali v prizmi čudovite premikajoče se slike v tehniki 3D oz. holograme. Nato pa je naš bivši učenec Grega Saksida, odličen dijak 4. letnika Splošne gimnazije Nova Gorica, predstavil še nekaj kemijskih poskusov. Opazovali smo olje v 3 kozarcih različne velikosti in ugotovili, da vidimo le največjo posodo, prikazal je tudi poskus, v katerem je na plan privrela pena, ki je skoraj zapolnila učilnico kemije, na koncu pa so učenci z Grego spuščali še raketo, ki je poletela čez najvišje drevo pri šoli. Seveda je še razložil, zakaj pride do tovrstnih reakcij. Hitro sta minili dve urici znanosti in polni novih znanj so odkorakali preostanku sončnega dneva naproti.

Zapisala: Petra Gabriel

 

Dostopnost