Skoči na glavno vsebino

Skupina učencev KOSTANČKI je ustvarila lepo Eko smreko bogato z rožicami polnimi cvetnega prahu. Prijatelja Sivka in Ferdo sta ljubitelja čebel in še posebej njihovega pridelka – medu. Letos sta bila vesela in počaščena, ker sta skupaj s prijateljicami čebelicami praznovala 1. svetovni dan čebel v Sloveniji in sicer 20. maja 2018. Ta dan je bil svečan in s soncem obsijan.

Predlog trajnostnega projekta

Že drugo šolsko leto sodelujemo v natečaju. Lani je naša Eko smreka razveselila nas, ker je bila nagrajena, pa tudi vse obiskovalce Hoferja v Novi Gorici, kjer je bila razstavljena. Skupina učencev KOSTANČKI si želi v bližini šole majhen vrtiček, v katerem bi lahko posadili pisane cvetice in zelišča, ki bi jih pridne čebelice lahko obiskovale. Sedaj namreč obiskujejo le travniške cvetice na katerih nabirajo cvetni prah. Vsi učenci, ki so izdelali Eko smreko in čebelice, so ljubitelji narave, rastlin in živalic. Zelo cenimo težko delo čebelic in se zavedamo, da čisto okolje, prijazna narava, pisane cvetice in urejene gredice še posebej privabijo pridne in delavne čebelice, ki nas bogato obdarijo s sladkim, zdravilnim medom. Iz medu pa izdelujejo še druge zdravilne učinkovine kot so propolis, kreme za obraz in telo ter izdelke s katerimi se posladkajo radi otroci in tudi odrasli. To so: čokolade z medom, bonbone, medene likerje, različne oreščke v medu. Čebelice so človeku zveste prijateljice pridne in poštene delavke saj ga za trud, ki ga vanje vloži bogato nagradijo. Ljudje bi se morali zgledovati in ravnati tako kot čebelice. Takega načina obnašanja, ravnanja, odgovornosti, pripadnosti, pomoč potrebnim in šibkejšim bomo lahko naučili otroke v šoli, ko bojo opazovali življenje in delo čebelic na vrtnih gredicah, ki jih bomo lahko postavili v bližino šole, če bomo nagrajeni za naš projekt. Zavedati se moramo, da so čebelice nosilke življenja. Nenehno letajo s cveta na cvet, oprašujejo vse rastline, rožice, sadna drevesa in se kljub težkemu delu ne ustavijo. Najrajši imajo prav lepe, živo pisane rožice in s cvetnim prahom bogate rastline. Točno vejo in zaznajo, kje jih čaka bogata bera hrane. S svojim delom, ko oprašujejo rastline in tako širijo razvoj zastonj, pomagajo človeku in ljudem po celem svetu, da brez skrbi računajo na bogat in velik pridelek. Ljudje, ki se ukvarjajo z gojenjem in razvojem čebelic, so jim zelo hvaležni za delo in trud, ki ga vložijo, da izdelajo iz cvetnega prahu med. Čebelarji dobro skrbijo in čuvajo svoje čebelice v pisanih panjih. Zelo so ponosni na svoje čebelice in pridelan med. Zavedajo se, da so čebelice odvisne od hrane, ki jim jo nudijo. Zato jih ob različnih letnih časih selijo iz kraja v kraj, kjer rastline cvetijo. Tam si nabirajo cvetni prah. Čebelarji se zavedajo, da so čebelice vir življenja in da je njihovo izumrtje lahko nevarno tudi za človeka. Če bodo izumrle, bomo izumrli tudi ljudje. Prav zato si KOSTANČKI in učenci,ki so izdelali obe eko smreki, želimo dvignjene gredice zasajene s pisanimi rožicami in začimbami. Zanje bomo skrbeli celo šolsko leto in privabljali čebelice od blizu in daleč, ki se našim gredicam nikakor ne bodo mogle upreti.

Mentorici: Leonida Gregorič in Mateja Hočevar

 

Dostopnost