Skoči na glavno vsebino

V torek, 21. 3. 2023, so se sedmošolci odpravili na Dolenjsko. Najprej so se ustavili na Raščici, kjer so se seznanili z življenjem in delom očeta slovenskega knjižnega jezika, Primoža Trubarja. Pot so nadaljevali na Muljavo, na domačijo slovenskega pisatelja, ki je ustvarjal v obdobju realizma, Josipa Jučiča. Obiskali so Krjavljevo kočo (Krjavelj je lik iz 1. slovenskega romana Deseti brat, ki je znan po tem, kako je hudiča presekal na pol in se je prvič zaslišalo štrbunk, drugič pa štr-bunk.), se seznanili z življenjem in delom Josipa Jurčiča ter videli panjske končnice, poslikane z bibličnimi motivi ter motivi iz slovenskega slovstva. V hiši in gospodarskem poslopju pa so se vrnili v čas Josipa Jurčiča. Čas je bil še za postanek v samostanu Stična, kjer so si ogledali notranjost samostana, njegove arhitekturne značilnosti, dobili so tudi informacije o rokopisnem obdobju.

Dan je hitro minil, zato so se zadovoljni podali na pot proti domu in ob glasbeni spremljavi uživali v vožnji.

Dostopnost