Skoči na glavno vsebino
Danes, v torek, smo radovedni naravoslovci spoznavali metulje. S pomočjo našega bivšega učenca Mateja Kovačiča smo spoznali Boruta Kumarja, ki je velik poznavalec dnevnih metuljev, pravi strokovnjak za živali Sabotina in Goriških, pa tudi širše Goriške in Primorske.

Pripravil nam je predavanje, nas oskrbel z mnogo zanimivega gradiva Društva za proučevanje in ohranjanje metuljev Slovenije, katerega aktivni član je in nas nato popeljal na okoliške travnike, kjer smo od blizu, z metuljnico, fotoaparati in priročniki, spoznavali spet frfotajočih lepotcev.

Opazovali smo kar 13 vrst dnevnih metuljev:

 • navadni modrin
 • mali okarček
 • mnogook
 • lešnikar
 • navadni senožetnik
 • navadni frfotavček
 • katančev selec
 • gozdni pegavček
 • mali cekinček
 • kapusov belin
 • mali slezovček
 • modri marogarček
 • močvirski cekinček

Poleg teh smo videli še štiri vrste nočnih metuljv, ki so seveda veliko števlčnejša skupina,

 • mreževec
 • travniška vešča
 • gamovka
 • presličar

S tem smo se začeli pripravljati na šolsko tekmovanje za Proteusovo priznanje, ki bo že sredi oktobra. Vidimo se naslednji torek.

Zapisala: Mateja Skočir

Dostopnost