Skoči na glavno vsebino

V petek, 10. 1. 2020, smo na Čuklji organizirali astronomska opazovanja Luninega mrka. Sprva je kazalo, da se nam bo mrk izmuznil zaradi oblačnega vremena, a so se začeli oblaki razmikati takoj po 18.07, ko se je mrk pričel.

Ob maksimalni fazi mrka, ob 20.11, smo pričakovali, da se bo Mesec oddel v rdečeoranžne odtenke, vendar je bil naš naravni satelit iz Dornberka viden le v Zemljini polsenci, tako da smo lahko skozi teleskop opazovali le različne odtenke sivine.

Opazovanja smo zaključili ob 21. uri kljub temu, da se je mrk zaključil šele nekaj po 22. uri, saj se je temperatura hitro nižala proti ledišču.

Kljub vsemu verjamemo, da bo skoraj 30 udeležencem našega prvega astronomskega opazovanja v te koledarskem letu, dogodek ostal v prijetnem spominu.

Mentorja astronomskega krožka: Borut Fiorelli in Tatjana Pahor

Dostopnost